روکش های زیرکونیا

روکش های زیرکونیا

زیرکونیا دسته ای از روکش های دندانی با جنس زیرکونیوم است که در عین استحکام زیاد ، زیبایی را برای فرد به همراه دارند . غیر فلزی بودن این روکش ها سبب سازگاری بیشتر با بدن می شود . ایجاد شیار روی دندان با این روکش ها آسان تر است و روکش های زیرکونیا از روکش های فلزی پرکاربرد تر هستند .

همچنین روکش های زیرکونیا برای افراد حساس به گرما و سرما مناسب اند و به دلیل عایق بودن ، مشکلی به لحاظ دمایی برای دندان ایجاد نمی کنند . روکش ها علاوه بر زیبایی ، استحکام دندان را به همراه دارند و مانع شکستگی آن می شوند . روکش های زیرکونیا روکش دندان های محبوبی اند زیرا به آسانی روی دندان قرار می گیرند .

برای ساخت روکش های زیرکونیا ، پس از معاینه بیمار توسط دندانپزشک زیبایی و بررسی های کلینیکی ، ابعاد دندان ها گرفته شده و برای دندان ها قالب ساخته می شود . سپس قالب به لابراتوار فرستاده می شود تا با اسکن سه بعدی و دستگاه تراش ، شکل مورد نظر ایجاد شود و فقط بماند نصب روکش . فناوری نوین ساخت روکش های زیرکونیا کدکم است .

روکش های زیرکونیا شبیه روکش های سرامیکی اند . درخشندگی آن ها فوق العاده زیاد است . هزینه روکش های زیرکونیا در مقایسه با روکش های سرامیکی بالاتر است چراکه ساخت آن ها به صورت تمام اتوماتیک و بدون دخالت دست انجام میشود . فراموش نکنیم التهاب لثه ها در موارد استفاده روکش های زیرکونیا کمتر است .

از آنجا که به لحاظ شیمیایی ، روکش هاس زیرکونیا ماده ای بی اثر محسوب می شوند ، لذا دچار ساییدگی نمی شوند و استحکام زیادی در حد بالای 50 سال دارند ؛ البته به شرط ساخت اصولی . باید به فهرست فعلی ، جلوگیری از ایجاد بوی بد در دهان را هم اضافه کرد . این روکش ها ضد اسیدی با مقاومت فشاری 1000 تا 1200 مگاپاسکال اند که از مقاومت فلزات نیز بیشتر است . روکش های زیرکونیا همخوانی زیادی با رنگ دندان دارند و به دلیل دارای تنوع رنگ بودن ، دست بیمار و دندانپزشک برای انتخاب باز است .

روکش های دندانی باید دارای استانداردهایی باشند . روکش های طلا و ... در گذشته دارای این استانداردها بودند اما به یلیل ناهمخوانی رنگ در مقایسه با سایر دندان ها به نوعی دارای ضعف بودند . روکش های زیرکونیا همه عیوب را با هم برطرف کرده و نه تنها مانند روکش های سرامیکی و پرسلاین شکنندگی ندارد ، بلکه به لحاظ رنگ هم ایده آل است .

روکش های زیرکونیا با ابزار دقیق و در زمان کوتاه ساخته می شوند .

برای قرارگیری روکشهای زیرکونیا روی دندان ، بستر سازی و مقدماتی از جمله تمیز کردن دندان ها لازم است که به خوبی توسط دندانپزشک انجام می شود . الگوی برداشته شده از روی دندان به مرکز ساخت روکش می رود و روکش ساخته شده با چسب مخصوص پس از تراشیدن سطح دندان به دندان متصل می شود .

انواع روکش پس از نصب روی دندان ، نیازمند مراقبت و نگهداری است . روکش های زیرکونیا هم از این قاعده مستثنی نیستند . باید بهداشت دهان و دندان به خوبی رعایت شود . مسواک زدن و نخ دندان زدن توصیه می شود . باید فشار کمتری به دندان های دارای روکش وارد شود .

روکش های زیرکونیا الرژی ایجاد نمی کنند و اثر بد روی بدن فرد ندارند . روکش های زیرکونیا اطراف لثه را با تغییر رنگ مواجه نمی کنند و دارای مقاومت بسیار بالایی هستند .

قیمت روکش با توجه به انواعی که از آن در بازار است متفاوت است . بهتر است متقاضیان انجام روکش به شرایط و هزینه ها آگاه باشند . روکش های زیرکونیا در نوع خود بهترین هستند و به همین دلیل هزینه بالاتری نسبت به سایر روکش ها دارند .

برخی مزیت های روکش های زیرکونیا در یک فهرست به شرح زیر است :

·استحکام بالای روکش های زیرکونیا

·تناسب بالای روکش های زیرکونیا با دندان ها

·زیبایی و تناسب و تنوع رنگ زیاد

·صدمه نزدن به لثه

·قابل اتفاده برای افراد دارای حساسیت و آلرژی

 

جهت تعیین وقت قبلی برای روکش دندان در مطب دکتر فرهودی ، با شماره های موجود در بخش تماس با ما سایت در ارتباط باشید . کارشناسان مشاور کلینیک دندانپزشکی فرهودی ، پاسخگوی سوالات احتمالی شما خواهند بود .