ارتودنسی

ارتودنسی

ارتودنسی یک روش درمانی-زیبایی در دندانپزشکی است . از ارتودنسی برای ردیف کردن و زیبایی دندان ها استفاده می شود . در این مطلب نسبتاً کوتاه همراه می شویم با دکتر فرهودی و آنچه در این باره گقته شده است را ارائه می کنیم .

ارتودنسی علاوه بر ایجاد زیبایی دندان ها ، سبب کاهش خرابی دندان ها نیز می شود . عموم مردم از براکت ها تحت عنوان سیم یاد می کنند .

نامرتبی دندان ها می تواند مربوط به عوامل ژنتیکی و یا عوامل محیطی مانند پوسیدگی دندان و ... باشد .

با ارتودنسی میتوان نامرتبی دندان ها را از بین برد ، به عمر دندان ها افزود و ناهنجاریهای فک را برطرف نمود .

سیم های ارتودنسی یا همان براکت ها ، در اثر مرور زمان ، فشار تدریجی و مستمری به دندان ها وارد می کنند تا دندان ها به سر جای خود بروند و در فرم ایده آل قرار بگیرند .

 

ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک

ارتودنسی به دو صورت ثابت و متحرک قابل انجام است . ارتودنسی ثابت مشکلاتی در رعایت بهداشت دارد و به عنوان راهکار جایگزین می توان از ارتودنسی متحرک استفاده نمود .

در ارتودنسی متحرک ، همکاری بیمار بسیار مهم است و بیمار باید کاملاً مطابق دستور پزشک عمل کند . یکی از این موارد رعایت بهداشت دهان و دندان است که بیمار می بایست پس از صرف غذا دهان خود را شستشو کند . طول مدت درمان باید به صورت دقیق از سوی بیمار رعایت شود . استفاده مداوم از ارتودنسی هم یکی از موارد مهم است .

در ارتودنسی ثابت ، لازم است بهداشت دهانی توسط بیمار رعایت گردد و بیمار از خوردن غذاهای چسبناک خودداری کند .

 

آیا ارتودنسی محدودیت سنی دارد ؟

در پاسخی اجمالی بید گفت خیر . ارتودنسی در تمام سنین قابل انجام است . اما در پاسخ تفصیلی باید گفت در مواردی که بیمار دارای مشکلات فکی است ، ارتودنسی باید قبل از سن بلوغ به انجام برسد . اگر معاینات ارتودنسی تا سن 7 سالگی انجام شود بهتر است .

 

هنگام ارتودنسی ممکن است با توجه به استفاده از سیمها و براکت ، پلاک دندان افزایش یابد . همچنین ممکن است پوسیدگی دندان افزایش پیدا کند . اگر از ارتودنسی استفاده مداوم نشود دندان ها به موقعیت نخست بر می گردند .

زمان مورد نیاز برای ارتودنسی موفق می تواند بین چند ماه تا چند سال باشد که بسته به نوع ناهنجاری دندانی و فکی متغیر است . هنگام ارتودنسی باید دست کم ماهی یک بار به پزشک مراجعه کرد .

انواع ارتودنسی های پنهان :

·ارتودنسی به روش لینگوال

·ارتودنسی به روش براکت سیمی

·ارتودنسی به روش سیستم invisalign

·ارتودنسی به روش دیمون

در برخی بیماران ، ظاهر بدی به واسطه استفاده از ارتودنسی ایجاد می شود . در این مواقع از ارتودنسی های گنهان استفاده می شود که انواع آن را در بالا برشمردیم .

در براکت سیمی، براکت شفاف است و کمتر جلب توجه می کند .

سیستم invisalign برای اصلاح نامرتبی های خفیف استفاده می شود .

در لینگوال هم ارتودنسی پشت دندان قرار می گیرد .

در دیمون ، قابلیت باز و بسته شدن ارتودنسی وجود دارد .

 

با تشکر از این که وقت ارزشمندتان را به مطالعه این قسمت از وب سایت کلینیک دندانپزشکی دکتر فرهودی اختصاص دادید ، ضمن دعوت از شما به مراجعه به مراکز دندانپزشکی های معتبر ، خواهشمند است در صورت تمایلبه دریافت وقت از دندانپزشکی دکتر فرهودی یا طرح پرسش های احتمالی ، از طریق کانال های ارتباطی موجود در بخش تماس با ما با کارشناسان مشاور پاسخگوی این کلینیک در ارتباط باشید .