ترمیم های قدامی و خلفی همرنگ دندان

ترمیم های قدامی و خلفی همرنگ دندان

پوسیدگی در دندان ها امری رایج است . پوسیدگی های دندان حتماً باید درمان شوند زیرا در صورت عدم درمان ، ممکن است دندان از دست برود . ابتدا در درمان پوسیدگی ها از آمالگام استفاده میشد اما با پیشرفت علم ، اکنون بیشتر از مواد جدید کامپوزیتی و فیشورسلانت ها و لیزر دندان استفاده می شود . با توجه به اینکه ترجیح مرجح عموم افراد داشتن دندان هایی یکدست ( همرنگی مواد و دندان ) است ، استفاده بیشتر از این مواد رایج شده است .

فیشورسیلانت

موادی همرنگ دندان هستند که برای پر کردن و محدود کردن سطحی پوسیدگی های دندان کاربرد دارند . کاربست فیشورسیلانت سبب جلوگیری از رشد پوسیدگی دندان می شود . عموماً از فیشورسیلانت ها برای دندان 6 و بعضاً دندان های e و d استفاده می شوند . فیشورسیلانت ها با پر کردن سطح جونده و شیارهای دندان های مذکور ( که منبع تجمع مواد غذایی و فعالیت میکروبی هستند ) ، از ادامه و گسترش پوسیدگی جلوگیری می کنند .

با توجه به ماندگاری 3-4 ساله فیشورسیلانت ها ، بهترین زمان استفاده از فیشورسیلانت قبل از پوسیده شدن دندان است . در کودکان و نوجوانان نیز می توان از این مواد استفاده نمود .

 

مزایای استفاده از فیشورسیلانت

·جلوگیری از پوسیدگی دندان ها

·قابلیت استفاده هم برای دندانهای شیری و هم دندان های دائمی

·مدت زمان کوتاه انجام و اجرا + درد بسیار کم

·عدم نیاز به بی حسی

·ترمیم دندان به صورت همرنگ

 

با توجه به این که ممکن است فیشورسیلانت ها از روی سطح جونده دندان برداشته شوند ، بهتر است بررسی های 6 ماهه از فیشورسیلانت به عمل آید تا در صورت نیاز ، اقدامات لازم انجام شود .

 

کامپوزیت

در گذشته از ماده ای به نام آمالگام برای پر کردن دندان استفاده می شد . با پیشرفت علم دندانپزشکی و اهمیت یافتن پر کردن دندان ها با مواد همرنگ ، استفاده از کامپوزیت مواد ترمیمی سفید یا همرنگ دندان مورد پسند و رایج است . علت منسوخ شدن استفاده از آمالگام ، تخریب بیشتر دندان و غیر همرنگ بودن آن با دندان است . استفاده از کامپوزیت ها ، هم تراش کمتری را متوجه دندان می کند و هم خروجی کار به لحاظ همرنگ بودن و زیبایی بسیار توجیه پذیر است . ناگفته نماند قیمت کامپوزیت ها از آمالگام بیشتر است که آن را هم باید به پای تفاوت کیفیت بنیادینشان گذاشت .

با تکنولوژی کدکم و اینله و آنله می توان تخریب گسترده دندانی را با جایگزین کردن پروتز ساخته شده ، روی دندان قرار داد . جنس اینله آنله از جنس طلا کامپوزیت آلیاژ و یا سرامیک است .

خواهشمند است برای آگاهی از پاسخ پرسش های احتمای خود ، از طریق شماره های موجود در بخش تماس با ما سایت کلینیک دندانپزشکی دکتر فرهودی ، با کارشناسان مشاور این مرکز تماس حاصل فرمایید .