دندانپزشکی کودکان

دندانپزشکی کودکان

همانطور که نقش آموزش در شکل گیری شخصیت کودکان مهم است ، سلامت کودکان نیز مهم است و مراقبت های خاص خود را می طلبد . بخشی از این مراقبت ها در حوزه سلامت به دندان کودکان مربوط می شود .

دندانپزشکی کودکان از این رو که هم به تکلم و هم به تغذیه آن ها مرتبط است ، باید در اصول و چارچوب خاصی انجام شود . مثلاً ممکن است حضور در فضای دندانپزشکی کودکان را بترساند یا دست کم نگران کند . برای جلوگیری از اضطراب های اینچنینی ، ضروری است محیط های کودک پسند و منقش به رنگ ها و طرحای شاد و جذاب و فانتزی باشد .

یکی از خطراتی که دندان کودکان را تهدید می کند ، خطر پوسیدگی است . این پوسیدگی می تواند ناشی از نوع تغذیه و عدم رعایت بهداشت یا کم توجهی و سایر موارد باشد . اگر پوسیدگی ها جدی گرفته نشوند ، امکان توسعه و فراگیر شدن آن ها وجود دارد که بهتر است چنین نشود . این پوسیدگی ها می توانند تا ریشه دندان نیز پیشروی کنند . بر خلاف تصور برخی از افراد که گمان می کنند دندان کودکان نیاز به درمان ریشه و عصب کشی ندارد ، اتفاقاً به دلیل اینکه باید کودکان در سن رشد دارای تغذیه مناسب باشند ، این دمان ها از اهمیت بالایی برخوردارند . بخش بسیار زیادی از ناهنجاری های اکتسابی دهان و دندان در افراد در سنین نوجوانی و بالاتر ، ناشی از عدم توجه به زود از دست دادن دندان های شیری و موارد مشابه ناشی از این از دست دادن ایجاد شده است .

دندان شیری پوسیده ، می تواند پوسیدگی خود را به سایر دندان های شیری و دائمی سرایت دهد . والدین باید به کودکان شیوه صحیح مسواک زدن را بیاموزند . مسواک زدن صحیح ، استفاده از يل فلوراید ، نقش به سزایی در حفظ دندان کودکان دارند . استفاده از خمیر دندان ، مسواک و نخ دندان حاوی فلوئور برای کودکان توصیه می شود زیرا هرچه میزان فلوئور افزایش یابد ، دندان در مقابل پوسیدگی مقاوم تر می شود .

ملاقات کودکان با دندانپزشک

کودکان نسبت به غریبه ها احساس خوبی ندارند . پزشک هم می تواند به نوعی یک غریبه برای کودک تلقی شود . با توجه به برخی فرهنگ های غلط در فرهنگ جاری کشور در ترساندن کودکان از پزشک ، می شود پزشک را یک غریبه ترسناک ترسیم شده در ذهن کودک دانست . حتی اگر کودک خاطره ناخوشایندی از مراجعات قبلی خود به پزشک داشته باشد ، مشکل بیشتر می شود . بد ماجرا جایی است که تجهیزات دندانپزشکی می تواند برای کودک دلهره آور باشد . سوال این است که در این شرایط چه باید کرد ؟ در پاسخ می گوییم نقش والدین اینجا هم پررنگ است . ضمن بر حذر داشتن والدین از ترساندن کودکان از پزشک و دندانپزشک و تصویرسازی غلط از فرایندهای درمانی مثل آمپول و ... ، توصیه می شود آمادگی های ذهنی را در کودک ایجاد کنند . بازی کردن و استفاده از ماکت وسایل دندانپزشکی و عدم بحث از تجربیات ناخوشایند والدین از دندانپزشکی در حضور کودک ، می تواند در این زمینه راهگشا باشد .

جو دندانپزشکی و آرامش محیط دندانپزشکی کودک ، میزان ترس کودک را کم میکند . مراکز دندانپزشکی که دارای بخش مجزا برای کودکان هستند ، حس بهتری در کودکان ایجاد می کنند .

برای برخی کودکان کم سن ، کودکان دارای ناتوانی ذهنی و کودکان دارای اضطراب بیش از حد ، می شود از دندانپزشکی تحت بیهوشی استفاده کرد ؛ اما امروزه با پیشرفت علم دندانپزشکی ، روش های مدرن مانند لیزر دندان ، می توانند زیبایی را با درد و خونریزی کمتری به کودکان اهدا کنند .

برای کسب اطلاعات بیشتر از دندانپزشکی کودکان و تعیین وقت برای کودکان ، با شماره های مطب دکتر فرهودی تماس حاصل فرمایید .