جرمگیری - Air flow

جرمگیری - Air flow

جرم دندان ، زیبایی دندان را کاهش می دهد . صرفنظر از جنبه زیبایی زدایی جرم ، جرم می تواند عامل بروز بیماری نیز بشود . تکنولوژی به کمک علم پزشکی آمده است و جرمگیری در دندان پزشکی به مراتب آسان تر از گذشته شده است .

بزاق دهان می تواند در اثر مرور زمان ، رسوباتی را روی دندان ایجاد کند . از این رسوبات جرم دندان به وجود می آید . جرم روی لثه و دندان ایجاد می شود و سبب بوی بد دهان می شود . عدم درمان جرم دندان ، پوسیدگی دندان را به همراه دارد .

در مراحل ابتدایی می توان جرم را با مسواک زدن برطرف کرد اما چنانچه وارد مرحله پیشرفته شود ، حتماً باید از فرایندهای درمانی دندانپزشکی مدد جست .

میکروب های دهان که سبب به وجود آمدن جرم چسبنده روی دندان می شوند ، پلاک میکروبی نام دارند . چنانچه پلاک میکروبی تمیز نشود ، املاح و مواد غذایی روی دندان رسوب می کنند . پلاک دندان سفید یا زرد است . اگر این جرم رفع نشود ، تخریب بافت لثه و سستی پایه دندان را در پی خواهد داشت .

در فرایند جرمگیری دندانپزشکی ، جرم به وسیله ابزار دندانپزشکی رفع می شود و از ورود آن به خون و سایر قسمت ها جلوگیری می شود .

شیوه انجام جرمگیری :

جرمگیری به دو روش دستی و با دستگاه انجام می شود . جرمگیری با دست برای بیمارانی است که جرم زیادی روی دندان آن ها وجود ندارد . جرمگیری با دستگاه برای دندان هایی است که جرم آن ها عمق بیشتری دارد .

 

عوارض جرم دندان :

·بوی بد هان

·تغییر رنگ و التهاب لثه و مشکلات زیبایی دندان

·تخریب لثه و سست شدن دندان

·ورود باکتری های جرم به خون و ایجاد بیماری

 

یک تصور غلط راجع به جرمگیری

بر خلاف تصور عده ای از افراد ، جرمگیری آسیبی به دندان وارد نمی کند . اگر میزان جرم ندان زیاد باشد ، حساسیت دمایی ایجاد می کند که با خمیر دندان و دهانشویه ضد حساسیت قابل جبران است .

فواصل زمانی مراجعه به دندانپزشک پس از جرمگیری

تعیین این مدت زمان ، بستگی به این دارد که فرد چگونه بهداشت دهان را رعایت کند . اگر شرایط مطلوب باشد ، مراجعه در فواصل زمانی 6 ماهه به دندانپزشک مناسب است . از نقش میزان مواد معدنی موجود در بزاق فرد نباید غافل شد .

 

روش Air flow

از این روش در جرمگیری دندان برای برداشتن رنگ از روی سطح خارجی دندان استفاده می شود .

خمیر دندان ضد جرم ؛ بخریم یا نخریم ؟

واقع امر آن است که نمی توان پاسخ دقیقی به این سوال داد اما بهتر است با مشورت دندانپزشک این کار انجام شود زیرا عموم خمیر دندان های ضد جرم موجود در بازار ، به دلیل دارا بودن مقدار زیاد مواد ساینده ، به مینای دندان آسیب وارد می کنند که ممکن است حساسیت های دندان و لثه را در پی داشته باشد .

در برخی موارد جرمگیری ممکن است دندانپزشک جهت جلوگیری از عفونت ، از فیبرهای آنتی بیوتیک روی لثه ها استفاده کند . استفاده از غذاهای نرم و محلول آب نمک و ... برای کسانی که جرمگیری کرده اند توصیه می شود .

پس از جرمگیری بهتر است از روش های پیشگیری مثل مسواک زدن ، نخ دندان و ترک سیگار استفاده شود .

برای کسب آگاهی بیشتر از جرمگیری و جزئیات آن می توانید با شماره های مطب دکتر فرهودی تماس حاصل فرمایید .